آنلاین نیستیم...

در حال حاضر ما آنلاین نیستیم. میتوانید از راه های زیر با ما در ارتباط باشید.

decor_24 09025227574 Info@24decor.ir سوال بپرسید...

ما همه روزه، جز روز های تعطیل از ساعت 8-20 آنلاین هستیم.

آموزش شستشو و نگهداری پرده

 
 
 

آموزش شستشو و نگهداری پرده

در تولید پارچه های شید و زبرا پس از بافت پارچه توسط دستگاههای بافندگی یک لایه پوشش آهار مخصوص متشکل از مواد پی وی سی بر سطح پارچه بافته شده زده میشود که سبب صافی پارچه شده و از نفوذ انواع لکه ها و گرد و خاک به جان پارچه و الیاف آن تا حدودی جلوگیری می کند.

شستشوی این نوع پرده ها نیز باید تابع شرایط تولید آن باشد تا از خراب شدن و دفرمه شدن پرده ممانعت شود.

 

پرده ها را به 2 روش میتوان شستشو داد:

 

روش اول) با استفاده از بخار شور، شامپو فرش و یا دستمال مرطوب پرده را بصورت ایستاده و در مکان خود غبار روبی کنید.

 

روش دوم) پرده زبرا باید فصلی یا ۶ ماه یکبار به طور کامل شسته شود . جهت این کار ابتدا پرده را از پایه های نگه دارنده قاب آزاد کرده و در یک سطح صاف قرار دهید .

با استفاده از مواد شوینده که در آب حل شده ( ترجیحا بدون آنزیم و غیر اسیدی ) و به وسیله اسفنج نرم کف مالی شده شستشوی پرده را انجام دهید.

سپس با فشار آب کم پرده را آبکشی کرده و آن را از یک مکان صاف آویزان کرده تا کاملا خشک شود و در نهایت پرده را در جای خود قرار دهید.

 

توجه: شستشو به وسیله ماشین لباسشویی یا هر روش دیگری که میتواند پرده را مچاله نموده و دفرمه کند اصلا توصیه نمیشود

 

شستشوی پرده کرکره افقی

 

گر قصد شستن پرده کرکره‌ ای خانه‌تان را دارید، ابتدا باید توجه کنید که پرده منزل شما از کدام نوع است. به طور کلی دو نوع پرده کرکره‌ای داریم: 1- پرده کرکره‌ ای افقی که از جنس‌های مختلفی (فلزی، چوبی، پارچه‌ای، pvc و …) ساخته می‌شوند و شاید جدا کردن آن‌ها برای بسیاری مشکل باشد. همین موضوع باعث می‌شود که شستن پرده کرکره‌ ای افقی برای بسیاری به یک دغدغه بزرگ تبدیل شده باشد. 2- پرده کرکره‌ای‌های عمودی که امروزه تنوع بسیاری در جنس و رنگ و طرح دارند و بیشتر در کاربری‌های تجاری به کار می روند. شستن پرده کرکره‌ ای عمودی به مراتب راحت‌تر از پرده‌ کرکره‌ ای افقی است. با این حال شستن پرده کرکره‌ ای عمودی نیز تکنیک‌ها و روش‌های مخصوص خود را دارد که در ادامه به شما آموزش خواهیم داد.

نظافت و شستن پرده کرکره ای افقی

 

پرده‌های کرکره‌ای افقی در طرح‌ها و جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند. پرده‌های کرکره ای افقی مرسوم در ذهن همه ما، پرده‌هایی هستند که از نوارهای فلزی مجزا تشکیل شده باشد. اما پرده‌های پارچه‌ای مانند پرده‌ زبرا، پرده رومی و پرده شید و نیز جزو پرده‌های کرکره‌ای افقی محسوب می‌شوند. ما در این قسمت به شما روش شستشوی و نظافت پرده کرکره ای افقی مرسوم که از فلز یا مواد پلاستیکی مانند pvc ساخته شده‌اند، را ارائه می‌دهیم:

1. ابتدا با استفاده از یک دستمال گردگیر تمیز و نرم گرد و خاک روی پرده‌ها را بگیرید. اگر گردگیر مناسبی ندارید می‌توانید با استفاده از یک وسیله بلند مانند یک خط کش و قرار دادن دستمالی نرم بر روی آن به راحتی روی پرده‌ها را تمیز کنید. همچنین استفاده از جاروبرقی نیز گزینه مناسبی برای برداشتن گرد و خاک است. 

2. اگر قصد دارید هیچ لکه و آلودگی بر روی پرده کرکره‌ای افقی‌تان نماند، می‌توانید از یک دستمال پارچه‌ای میکروفیبر و اسپری‌های ملایم پاک کننده برای هرچه تمیز‌تر کردن سطوح پرده استفاده کنید. برای اینکار می‌توانید دستمال گردگیری را بروی دو سر انبرهای یخگیر یا انبرهای ذغال گیر نصب کنید و با استفاده از آن کرکره را تمیز کنید.

3. مسواک‌های نرم نیز می‌توانند در این مورد به خوبی به شما کمک کنند. اما باید حواستان باشد که از وسایلی که سخت و زبر هستند برای پاک کردن سطح این پرده‌ها استفاده نکنید. در غیر این‌صورت، با ایجاد خط و خش از شفافیت و صافی آن نیز می‌کاهید.

4. اگر در خانه دستگاه بخارشو دارید، استفاده از آن نیز می‌تواند در تمیز کردن هر نوع پرده‌ای مفید باشد. این وسیله بخصوص درمورد پرده‌های کرکره‌ای بسیار کارآمد است.

5. اگر پرده کرکره‌ای افقی خانه شما از جنس چوب است، از پارچه‌های نمناک استفاده کنید و مراقب باشید که بر روی آن آب یا صابون باقی نماند و سریعا آن را خشک کنید.

6. اگر در حمام خانه وان دارید یک روش خوب برای شستن پرده کرکره ای افقی فلزی یا مواد پلاستیکی، می‌تواند شست‌و‌شوی آن‌ها در وان حمام باشد. برای این‌کار لازم است که وان حمام را با آب گرم و مایع ماشین ظرفشویی، پودر صابون یا پودر لباسشویی پر کنید. سپس پرده‌ها را باز کرده و به مدت 30 الی 60 دقیقه داخل وان قرار دهید. پس از اینکه درون وان حسابی خیس خورد، شستن پرده کرکره ای آنچنان کار دشواری نخواهد بود. تنها با استفاده از یک اسفنج، دستمال یا مسواک نرم می‌توانید به راحتی تمام لکه‌ها و آلودگی‌ها را بزدایید. برای آب‌کشی پرده‌ها باید آب وان را خالی نموده و آن را با آب تمیز پر کنید. شما می‌توانید شلنگ آب را بر روی پرده بگیرید و آن را کاملا آب‌کشی نمایید. قبل از اتصال پرده کرکره‌ای به پنجره آنرا در هوای آزاد بگذارید تا خشک شود یا با حوله‌ی تمیز کاملا خشک کنید.

نظافت و شستن پرده کرکره‌ای عمودی

نظافت و شستن پرده کرکره ای عمودی کار ساده‌تری است. نوارهای نسبتا نرم پرده کرکره‌ای عمودی، امکان جمع کردن آن‌ها را به ما می‌دهد. برای شستن پرده کرکره ای عمودی می‌توانید از مراحل زیر پیروی کنید.

1. برای نظافت پرده های کرکره ای عمودی نیز مانند پرده‌های کرکره ای افقی می‌توان به ترتیب از گردگیر یا جاروبرقی برای برداشتن گرد و خاک و دستمال نمدار و اسپری‌های پاک کننده استفاده نمود.

2. برای شستن پرده کرکره ای عمودی ابتدا نوارها را از قلاب‌ها جدا کرده و تک تک روی هم قرار دهید و سپس تمام پرده‌ها را با هم لوله کنید و داخل تشتی از آب گرم و پودر ماشین لباسشویی، پودر صابون یا مایع ماشین ظرفشویی قرار دهید. دقت داشته باشید که آب داغ نباشد تا به الیاف‌ موجود در نوار پرده آسیب نرسد. پرده‌ها را می‌توانید به مدت چند ساعت تا 1 روز بنا بر مقدار آلودگی آن‌ها درون تشت قرار دهید. اگر آب تشت کدر و آلوده شد، می‌توانید آن را از نو عوض کنید. پس از چند بار تعویض آب داخل تشت، متوجه خواهید شد که آب دیگر کدر نمی‌شود. در این حالت می‌توانید پرده‌های خود را آب‌کشی نمایید و آن‌ها را آویزان کنید تا به‌صورت آویزان خشک شوند و نیازی به اتو نداشته باشند.

3. اگر این روش به اندازه کافی پرده‌های کرکره‌ای شما را تمیز نمی‌کند و یا جنس پرده‌هایتان فلزی یا چوبی است و امکان لوله کردن آن‌ها وجود ندارد، جای نگرانی نیست. برای شستن پرده کرکره ای عمودی روش دیگری نیز وجود دارد. شما می‌توانید پس از جدا کردن نوارها آن‌ها را بر روی زمین بخوابانید و با استفاده از آب گرم و پودر ماشین لباسشویی و یک فرچه نرم هر کدام از نوارها را به‌صورت جداگانه بشویید.

4. دستگاه بخارشو همانطور که درمورد شستن پرده کرکره ای افقی گفتیم می‌تواند در شستن پرده کرکره ای عمودی نیز موثر واقع شود.

5. اگر پرده‌ها پس از شست‌و‌شو چروک شدند، می‌توانید به سادگی آن‌ها را اتو کنید. اما مراقب باشید که آن‌ها را با درجه خیلی بالا اتو نکشید. بهتر است هنگام اتو کردن نوار‌های پرده کرکره‌ای، بر روی آن‌ها پارچه‌‌ی نخی سفید و تمیزی بکشید و از روی پارچه آن‌ها را اتو کنید.

 

لطفا در صورت وجود هر گونه سوال یا ابهام در مورد چگونگی شستشو و نگهداری پرده، از طریق صفحه ارتباط با ما با ما تماس حاصل فرمائید

9 اسفند 1397 
نظر یا سوال خود را درمورد "راهنمایی شستشو و نگهداری از پرده" بپرسید ؟
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر